Drukāt šo lapu
Pirmdiena, 21 Decembris 2020 12:25

Amatniecības centrs “Māzers” piedāvā virtuālo izstādi “Viļumsona steļļu raksti”

Krustpils novada amatniecības centrā “Māzers” šogad apgūtas aušanas prasmes Pētera Viļumsona pusautomātiskajās stellēs. Noslēdzot projektu, “Māzers” piedāvā virtuālo izstādi, kurā apkopoti dažādi auduma rakstu paraugi, ko iespējams radīt Viļumsona stellēs.

Ņemot vērā pieaugošo sabiedrības interesi par tradicionālo prasmju apgūšanu, amatniecības centrs “Māzers” sadarbībā ar biedrību ,,Vīpes stils” iegādājās Pētera Viļumsona izgudrotās stelles, kādu līdz šim centrā nebija. Šādas vienpaminas pusmehāniskās stelles Latvijā ir liels retums un daudzas, kas saglabājušās, nav darba kārtībā. Pētera Viļumsona izgudrojums 20. gadsimta sākumā ļāva daudz īsākā laikā noaust gatavu audumu un sniedza iespējas dažādu sarežģītu rakstu izveidē.

Lai nodrošinātu šī unikālā kultūras mantojuma saglabāšanu, amatniecības centrs “Māzers” šajā gadā kļuva par vienu no nedaudzajām vietām Latvijā, kur iespējams apgūt prasmes aušanā Pētera Viļumsona stellēs. Ar “Latvijas valsts mežu” un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās “Zemgales Kultūras programmas 2020” atbalstu tika īstenots projekts “Notvert un paturēt gaistošo. Pētera Viļumsona steļļu uzbūves, darbības un aušanas principu apguve”. Projekta gaitā aušanas pasniedzējas Maijas Kulakovas vadībā notika 80 stundu apmācība steļļu sagatavošanā darbam un aušanas prasmju apgūšana, seno perfokaršu izpēte, rakstu zīmēšana un jaunu perfokaršu izgatavošana, kā arī paraugu audekla aušana. Ar plašām teorētiskajām un praktiskajām zināšanām 2 lekcijās dalījās tautas lietišķās mākslas studijas "Rīdze" vadītājs Māris Maniņš.

Noslēdzot projektu, amatniecības centrs “Māzers” aicina iepazīt pusmehāniskajās stellēs austu audumu rakstus virtuālajā izstādē ,,Pētera Viļumsona steļļu raksti”. Izstādē var vērot gan apmācību laikā tapušos audumus, kas tapuši, izmantojot pašu dalībnieku veidoto perfokarti, gan  citu audēju saglabāto mantojumu.

Izstādē redzami Olgas Klušas no Krustpils novada Mežāres līdz 20. gadsimta 40. gadiem darinātie audumi, ko nodevusi meita, “Māzera” audēja Valija Dumbrovska. No Līvānu puses atceļojušas Annas Bogdānes 20. gadsimta 70. gados austās segas un galdauti, ko nodevis audējas dēls Kārlis Bogdāns. Bet Vidzemē tapušie raksti nākuši no Sarkaņu amatu skolas audējām Madonas novadā un SIA “Mailīšu fabrikas” Ērgļos.

Īpaši vērtīgi rakstu paraugi un segu fotogrāfijas izstādei iegūtas no Krustpils novada Kūku pagasta Medīlām. Audēja Anita Zemīte aušanas prasmes Viļumsona stellēs pārmantojusi gan no savas mātes Zentas Blūmentāles, gan studējusi lietišķās mākslas vidusskolā Rīgā. Daudzu gadu garumā kopā ar māti noausts ne viens vien rakstu veids tieši Viļumsona pusautomātiskajās stellēs. Bagātais pūrs ikdienā glabājas greznā, otējumiem rotātā lādē lauku sētā un mazliet no šī vērtīgā audējas darba skatāms arī šajā izstādē.

Virtuālā izstāde “Viļumsona steļļu raksti” skatāma neierobežotu laiku amatniecības centra “Māzers” sociālo tīklu profilos Facebook un Draugiem.lv, kā arī Krustpils novada pašvaldības mājaslapā krustpils.lv. Aicinām ikvienu papildināt virtuālo izstādi, sūtot Pētera Viļumsona stellēs austu rakstu fotogrāfijas uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Projekts “Notvert un paturēt gaistošo. Pētera Viļumsona steļļu uzbūves, darbības un aušanas principu apguve.” realizēts “Latvijas valsts mežu” un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās “Zemgales Kultūras programmas 2020” ietvaros. Projektu konkursā piešķirtais finansējums  sastādīja 1200 eiro.

Sagatavoja Jānis Dzimtais
Vīpes amatniecības centrs ,,Māzers”
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.