Piektdiena, 09 Septembris 2022 08:33

Eiropas Kultūras mantojuma dienas - 2022 Zemgalē

Eiropas Kultūras mantojuma dienas ir skaista Eiropas tradīcija, kurā Latvija iesaistījusies jau 28 gadus, katru gadu aicinot pievērst uzmanību izvēlētajai gada tēmai un atverot vērtīgu, sabiedrībai interesantu un iedvesmojošu objektu durvis.

EKM dienas plakats

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde 2022. gada Eiropas Kultūras mantojuma dienām, kas notiks no 16. līdz 18. septembrim, ir izvēlējusies tēmu veltītu atbildīgai attieksmei pret nākotni, vēloties izcelt tādus būvētā mantojuma objektus, kuri radīti vai kvalitatīvi atjaunoti atbilstīgi ilgtspējības principiem. Tie ir gan objekti, kas būvēti ilgam mūžam ar racionālu materiālu lietojumu, lēti ekspluatācijā, viegli atjaunojami un tādi, kas prasa mazu energoresursu izlietojumu un ir videi draudzīgi, gan arī vēsturiskas būves, kas padarītas “gudras”, izceļot lietderības un estētikas veiksmīgākos “sakausējumus”. Šī gada Eiropas Kultūras mantojuma dienu apmeklētāji varēs iepazīt būvētā mantojuma piemērus, kuri izceļ energoefektivitātes un līdzsvarotas pieejas teorijas attīstību.

Sabiedrībā ir izveidojies nepamatots priekštats, ka kultūras pieminekļi patērē ievērojamus energoresursus, bet to siltināšana saskaras ar aizliegumiem. Patiesībā kultūras mantojuma aizsardzības filozofija māca sabiedrību dzīvot atbildīgi, būvētais mantojums atspoguļo izcilākos zinātnes, tehnikas un mākslas sasniegumus gadsimtu griezumā, veido kvalitatīvu, ērti lietojamu un racionālu cilvēka dzīves telpu. Vēsturiskās ēkas izceļas ar ilgu kalpošanas mūžu, dabīgu un videi draudzīgu vietējo materiālu izmantošanu, salīdzinoši mazu enerģijas patēriņu to būvniecībā un ir gudras lietojumā.

Teorijām jābūt izsvērtām, konkrētos apstākļos adaptētām. Kas veiksmīgi darbojas vienā vietā, mehāniski pārnests uz citu, var graut vides kvalitāti. Katra vieta Eiropā vispirms ir cilvēkiem kas tur dzīvo. Kultūras mantojuma teorija aicina censties mūsdienu vajadzības, pirmkārt, apmierināt ar jau uzbūvēto. Arvien aktuālāk kļūst nedarīt neko lieku, nevajadzīgu, nesarežģīt to, kam pamatā ir gadsimtos pierādīta vienkārša savstarpēja sakarība, mācīties no pagātnes, bet tajā nepalikt.

Ilgtspējīga attīstība ir attīstība, kas nodrošina šodienas vajadzību apmierināšanu, neradot draudus nākamo paaudžu vajadzību apmierināšanai. Kultūras mantojums var kļūt par instrumentu izpratnes veicināšanai ilgtspējībā. Tāpēc Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde šā gada Eiropas kultūras mantojuma dienām ir izvēlējusies tēmu veltītu atbildīgai attieksmei pret nākotni. Arī Zemgalē minēto dienu norises plānā ietverti vairāk nekā 10 spilgti kultūrvēsturiskā mantojuma objekti, tostarp Jaunjelgavas Valdes nams, Vecumnieku bijusī pamatskola, Jāņa Jaunsudrabiņa dzīves vieta “Riekstiņi”, Krustpils pils un luterāņu baznīcas apbūve, Lielplatones muižas restaurētais “Vešūzis”, Jelgavas pils atjaunotās fasādes, dzīvojamā ēka – Restaurācijas centrs Jelgavā, Vecpilsētas ielā 14, Zaļās muižas baznīca un stallis – Restauratoru nams Jelgavas novadā, Skaistkalnes Romas katoļu baznīca Bauskas novadā, Aizkraukles luterāņu baznīca Aizkraukles novadā, Bērzes ūdensdzirnavu apbūve Dobeles novadā, Abgunstes muižas kungu māja Jelgavas novadā un vēl citi ievērības vērti objekti.

Ar apskates objektiem  un programmu var iepazīties Mantojuma pārvaldes tīmekļa vietnē https://ej.uz/EKMD2022

Par visiem 2022. gada Eiropas kultūras mantojuma dienu objektiem pieejams digitālais buklets: https://ej.uz/EKMD2022buklets

Avots: Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde